BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 4217630
nr 421 7630
Takarmatur
Majolika, 1800-tal
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.300 kr
måndag 7 augusti 2006
3/8 16:30:35
2.200 kr
6/8 14:05:19
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.